Badanie cytologiczne jest obecnie najważniejszym elementem profilaktyki raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest chorobą nowotworową, która może dzięki cytologii być wcześnie wykryta i skutecznie leczona. Badanie cytologiczne ma na celu wykrycie stanów, które poprzedzają wystąpienie raka- stanów przedrakowych nazywanych dyslazją oraz wczesnych- bezobjawowych stadiów raka szyjki macicy.
Pobranie cytologii wykonuje się podczas badania ginekologicznego, we wzierniku, za pomocą delikatnej, jednorazowej szczoteczki, specjalnie do tego służącej. Badanie nie jest bolesne i może być wykonywane również podczas ciąży, a nawet w przypadku braku aktualnego wyniku jest w ciąży wymagane.
Może ono dostarczyć również informacji na temat obecności stanów zapalnych w obrębie szyjki macicy i pochwy w postaci odczynu zapalnego, obecności licznych bakterii lub zakażenia grzybiczego, co pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia miejscowego.
Badanie cytologiczne powinno być wykonywane u kobiet regularnie[ najlepiej raz do roku], gdyż powtarzanie tego badania maksymalnie zmniejsza ryzyko zachorowania. Najlepszym momentem do pobrania cytologii jest czas od zakończenia miesiączki do około połowy cyklu. Cytologia może być jednak pobierana w każdym momencie cyklu, z wyjątkiem krwawienia miesiączkowego .
Pobranie badania może wiązać się z niewielkim plamieniem z szyjki na skutek dotknięcia szczoteczką , szczególnie , gdy występuje stan zapalny lub zmiany związane z niedoborem hormonów.
Pierwsze badanie cytologiczne zaleca się wykonać nie wcześniej niż 2 lata od inicjacji seksualnej.
W przypadku uzyskania nieprawidłowego badania cytologicznego konieczne jest rozszerzenie diagnostyki innymi metodami.
Wykonanie cytologii zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, który rozwija się latami nie dając żadnych objawów.
Dbając o regularne wykonywanie tego badania dbamy o nasze zdrowie.
コメント