top of page

Kontrola ginekologiczna


Badanie powinno być przeprowadzane w zależności od występujących objawów oraz przyjmowanych leków.


U kobiet nie mających żadnych dolegliwości i nie przyjmujących leków hormonalnych, badanie składające się z badania ginekologicznego, cytologii i badania ultrasonograficznego narządu rodnego oraz piersi wykonywane powinno być raz w roku.

Podczas badania ginekologicznego ocenia się wygląd szyjki macicy, prawidłowość wydzieliny pochwowej i pH za pomocą testu paskowego , macicę i jajniki. Ultrasonografia pozwala zobaczyć na ekranie budowę macicy , wykryć mięśniaki, ocenić prawidłowość śluzówki macicy oraz ocenić budowę jajników.


Wiele mogących istnieć zmian jest bezobjawowych, a wykonanie tego badania pozwala je wcześnie zauważyć i monitorować, a także leczyć.

Badanie ultrasonograficzne najczęściej przeprowadzane jest głowicą dopochwową z użyciem jednorazowej , specjalnej jałowej osłonki. Pozwala to na uzyskanie dokładnego obrazu bez względu na masę ciała.


Badanie jest niebolesne i z reguły trwa kilka minut. Dla oceny jajników najlepiej jest je wykonywać tuż po miesiączce, co pozwala uniknąć obecności zmian związanych cyklem. Ocenę owulacji przeprowadza się za pomocą kilkakrotnego badania usg od około połowy cyklu.


Najlepszym momentem do wykonania badania piersi również jest pierwsza faza cyklu, czyli okres do owulacji.


Regularna kontrola ginekologiczna pozwala zachować zdrowie i zapobiegać poważnym chorobom.

100 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


wszystko dla kobiet. orchidea. 

bottom of page